trende

Araç iç Dış Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Araç iç Dış Ekspertiz Nasıl Yapılır?

ARAÇ İÇ DIŞ EKSPERTİZ

Oto ekspertiz merkezleri araçların motor mekanik, boya kaporta ve araç iç dış ekspertiz incelemelerinin yapıldığı kontrol merkezleridir; Araç iç dış ekspertiz süreçlerinde DYNO cihazı, Diagnostic test cihazı, fren testi ve süspansiyon testi yapılır. Ayrıca araç içi ve araç dışı kontrolleri sağlanır.

DYNO Testi ile aracın motor gücü test edilir. Diagnostic Test ile aracın beyin sistemi kontrol edilir. Süspansiyon Testi aracılığıyla tekerlerin kontrolleri gerçekleşir. Fren Testi ile frenlerin sıkma ve kuvvet değerleri kontrol edilir.

Araç içi kontrollerinde; arabanın içinde bulunan klima, emniyet kemeri, airbag, direksiyon gibi parçaların incelemesi sağlanır. Araç dışı kontrollerinde; kaporta, kapı, kaput ve lastikler gibi aracın dış parçalarının sağlamlığı kontrol edilir ve Mikron ölçüm cihazı ile aracın dış boya kalınlığı ölçülür.

Araç iç dış ekspertiz işlemleri çoğunlukla ikinci el araç alım-satımından önce yapılır. Ancak incelenen parçalar hem hayati önem taşıdığı için hem de arabanın genel durumunu gösterdiği için yılda en az bir kere bu kontrollerin yapılması gerekir.

ARAÇ İÇ DIŞ KONTROL NASIL YAPILIR?

Araç ikinci el piyasasında, satıcı aracın değerini olduğundan fazla göstermek için kırık ya da hasarlı parçaları saklayabilir. Bu incelemeleri, araçta bulunan bütün kırık, çizik, boyalı ve değişmiş parçaları ortaya çıkararak alıcının ileride zarara uğramasını önler. Araç hakkında bütün detaylar yapılan kontrollerin ardından hazırlanan raporda yer alır.

Bu sırasında; emniyet kemerleri, airbag, klima, korna, iç aydınlatma, vites gibi araç içi parçalar ve lastikler, lambalar, avadanlık, jant ve boya gibi araç dışı parçalar kontrol edilir. Bu parçaların orijinalliği, deforme olup olmadığı, boyası gibi faktörlerin hepsi incelenir. Araç iç dış ekspertiz işlemi, oto ekspertiz merkezlerinde yapılmaktadır. Aşağıda sizin için “Araç iç dış kontrol nasıl yapılır?” sorusunun cevabını maddeler halinde açıkladık.

1-) Araç temiz bir şekilde süspansiyon testine alınır. Burada bilgisayarlı makine aracılığıyla aracın 4 tekerinin süspansiyonları kontrol edilir. Süspansiyon kontrollerinde, tekerleklerinin ağırlığı, minimum tutunma kuvveti ve frekansı, Eusama standartlarına göre testi ve araç ağırlık ölçümü gerçekleşir. Tekerlerde patlak ve direnç kaybı gibi işlevlerini etkileyecek sorunların olup olmadığına bakılır.

2-) Fren test cihazı ile frenlerin sıkma değerleri test edilir. Fren test cihazı kontrollerinde, frenlerin maksimum kuvvetleri, frenleme şiddetine göre tekerlerin katkısı, arka fren kısıtlayıcı etkisi, fren kuvvetlerinin denge kontrolü ve araç ağırlığına göre fren sisteminin yeterliliği test edilir.

3-) Motor kondisyon testi (DYNO Testi) yapılır. Araç bu test için önce lift üzerine kaldırılır; sonrasında şanzıman, motor ve aktarma organlarında kırık ya da darbe olup olmadığı kontrol edilir. Ardından DYNO test cihazı ile aracın beygir gücü ve tork değeri test edilir. Motor güç ölçümü, güç aktarımı ve güç kayıpları rapora eklenir.

4-) Diagnostic test cihazı ile araç beyni kontrol edilir.

5-) Son olarak yapılan işlemlerin sonuçları rapora eklenir ve kullanıcıya sunulur.

Bu işlemlerin dışında araç içi ekspertiz ve araç dışı ekspertiz süreçlerinde aracın farklı özellikleri kontrol edilir.

Araç İç Dış Ekspertiz

ARAÇ İÇİ EKSPERTİZ NASIL YAPILIR?

Araç iç dış ekspertiz sürecinin bir parçası olan iç kontrollerinde aracın hava yastıklarından aksesuarlarına kadar detaylı şekilde inceleme yapılır. Çalışmayan ya da arızalı bir parça varsa kontrol raporuna eklenir. “Araç içi ekspertiz nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı için iç ekspertiz sırasında yapılan kontrolleri maddeler halinde inceledik.

1-) Koltuklar kızaklarının, döşemelerin ve aksesuarların kontrolü,

2-) Hava Yastıklarının (Airbag) kontrolü,

3-)Torpidonun ve iç konsolların incelenmesi

4-) Direksiyon hidrolik ve iç mafsal boşluklarının kontrolü,

5-) Göstergelerin ve ikaz lambalarının kontrolü,

6-) Ayna motorlarının çalışma kontrolü

7-) Camların ve cam krikolarının kontrolü

😎 El freni ve vitesin kontrolleri,

9-) Korna ve emniyet kemerlerinin kontrolü,

10-) Klima ekspertiz ve kalorifer fan kontrollerinin yanı sıra müzik sistemi, iç aydınlatma ve eğer varsa koltuk ısıtmalarının incelenmesi yapılır.

ARAÇ DIŞI EKSPERTİZ NASIL YAPILIR?

Araç dış ekspertizinde lastik, kaporta ve kaput gibi aracın dış kısmını oluşturan bölümlerinin kontrolü yapılır. Araç dış ekspertizi yapılırken mikron ölçüm cihazı kullanılarak boya kalınlığı kontrolü de sağlanmaktadır. Aşağıdaki maddelerde “Araç iç dış ekspertiz nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermek için araç dışı ekspertiz işleminde yapılan kontrolleri ve bu kontrollerde nelerin incelendiğini açıkladık.

Kaporta Kontrolleri: Hasar, göçük ya da çizik var mı diye bakılır.

Boya Kontrolleri: Mikron ölçüm cihazı ile aracın dış boya kalınlığı ölçülür.

Kapı, Kaput ve Bagaj Kontrolleri: Kilitler, menteşeler ve kapı gerginlikleri incelenir.

Lastik Kontrolleri: Lastiklerin tarihleri, hava basınçları ve dış derinlik kontrolü yapılır.

Araç Dışı Aksesuarlarının Kontrolü: Farlar, stoplar, jantlarda parça değişimi olup olmadığı kontrol edilir.

Can sağlığı ve güvenliği için araç iç dış ekspertiz kontrollerinin sadece alım-satım işlemlerinde değil, düzenli olarak yapılması gerekmekmektedir.

Türkiye de her geçen gün genişleyen bayi ağıyla ekspertiz alanında otomobil ekspertiz oto check up franchise sistemini kurarak güvenli otomobil almanın yolu gösteren firmamıza bekliyoruz.