trende

Eskişehir Ekspertiz

Eskişehir Ekspertiz

Eskişehir Ekspertiz Hizmeti Nasıl Yapılır? 

Bu aşamada öncelikli olarak Eskişehir ekspertiz firması için servise gelecek olan araçların temiz olması gerekmektedir. Çünkü araçta, boya yüzeylerinin kirli olması halinde  bir aracın boyası ekspertiz için sağlıklı bir durum oluşturmaz. Araçların temiz olması gerekmektedir. 

Temiz olarak gelen araçların ilk  önce süspansiyon testi yapılmaktadır. Bu testle birlikte aracın, 4 tekerinin  süspansiyonları serviste yer alan  bilgisayarlı makine ile kontrol işlemi yapılır. Kontrolleri yapılan tekerleklerin; direnç kaybı var mı? Tekerlekler patlak mi? Tekerlekler görevlerini yerine getiriyor mu? gibi ana sorulara cevap bulmak için test işlemi yapılmaktadır.

Süspansiyon testtinden  hemen sonra ise; Tüv türk muayne istasyonlarında kullanılmakta olan fren testi cihazı ile birlikte  araçların  frenleri kontrol edilmektedir.

Cihaz yardımı ile fren sıkma değerleri test edilerek işlem devam edecektir. Fren sıkma kontrolünden kasıt örneğin; 180 km hız ile yol almakta olan bir aracın ani frenlemesi söz konusu olduğunda, dengesiz frenlemeye sahip bir fren sistemine sahip olması durumunda araçların sağa- sola hızlı bir şekilde çekilmesine neden olacaktır. Bu durumda dengesizlik, 4 teker arasında meydana gelecek eşit olmayan sıkma değeridir.

Bir tekerine diğer tekerden daha  az frenlemesi söz konusu ise bu durum da araç savrulacaktır.

Böylesine önemli bir parçayı Eskişehir ekspertiz servislerinde bulunan fren test cihazları aracılığıyla kontrol işlemi yapılmaktadır. ( Yapılacak olan bu testi işlemi fren balatalarının ya da  disklerinin değişecek olması durumunu kesinlikle etkilemez. )

Tüm bu testleri yaptıktan sonra ise; aracı dynometre yani motor kondisyon testi tespit cihazları ile yapılmaktadır. Fakat burada dyno testinin yapılmasında  öncesinde  araçlar lift üzerine alınmaktadır. Lifte kaldırılan  araçlar  şanzıman motorunda ya da aktarma parçalarında meydana gelecek  herhangi bir yağ kaçağı durumunda, eziklik veya darbe, kırıklık var mı? Ya da yok mu? kontrol işlemi yapılmaktadır.

Çünkü dyno metre, araçların motorlarının  üreteceği güçleri zorlayacaktır. Bu zorlama sırasınsa herhangi bir deformasyon meydana gelir ise tehlikeli durum açığa çıkacaktır. Otomobil/araçlar motorunun motor yağı var ise turbo intecooler hortum girişlerininde kontrol işlemi yapıldıktan sonra dyno ekspertiz raporuna araç hazır olacaktır.

Dyno araç testi işlemi yapıldıktan sonra da araçlar tekrar lift üzerine alıcaktır. Çünkü lift üzerinde fren diskleri, fren balataları ve lastikler ile lastiklerin tarihleri kontrol edilecektir . Bu kontrollerin tüm aşamalarında elde dilen sonuçlar tek tek not edilecektir.

Araçlar, lift üzerinden indirildikten sonra  diagnostic test bağlanmaktadır. Bu test aşamasında ise araçlar beyne bağlanarak araçların beyinlerinde meydana gelecek arıza kodlarının tespiti yapılmaktadır.

Arıza kodları olarak araç kullanıcılarına bildirilen ön ekranda her arızaya yer bulunmamaktadır.

Sürücülere ön ekranda bildirilmeyen bu arızalar beyin kısmında depolanmaktadır . Bu testler ile  görülmeyen fakat araç beyninde kalan arıza kodları tespit edilmektedir. Yapılan bu test kontrolleri raporlanmak üzere bilgisayara yüklenmektedir. Bilgisayarlar üzerinden kaşeli ve  imzalı bir şekilde alınan çıktılar ile birlikte dosyalanarak alıcılara sunulmaktadır. 

Oto Ekspertiz Hakkında 

Belli bir konuda teknik bilgisi olan ve yeterlilik düzeyini kanıtlamış olan  kişi veya kişilere “ekspertiz” denir.

Oto ekspertiz ise tek bilgiye sahip olan ustaların teknik cihaz ve de ekipmanları yardımıyla otomobil başta olmak üzere karayolu taşıtlarının detaylı bir biçimde incelenmesi ve onlar hakkında görüş bildirmesi ve bu görüşleri raporlaması  anlamına gelir.

Oto ekspertiz kontrol işlemlerinde araçların geçmişte geçirdikleri kazaları, kaza sonucunda değişen parçaları, mekanik aksaklıktan dolayı bozulan tüm alanlara kadar masraf çıkarabilecek tüm bölümlerin incelendikten sonra  oto ekspertiz​​​​​​ tarafından, son tespitlerin ardından araçlar hakkında hazırlanan raporların istenen kişilere sunulması gerekir.

Araçların belirtilen özelliklere sahip olup olmadığının tespiti hakkında bilgi edinilmesini sağlayan oto ekspertiz işlemleri yasal düzenlemelere tabii olup raporlanması aşaması önemlidir. 

Oto Ekspertiz, araçların dış görünüşlerine bakıldığında bir eksiklik bulunuyor mu ? Araçlarda değişim var mı ? Araçlarda söylenen hasarların dışında başka bir hasar kaydı bulunuyor mu ?Araçların herhangi bir kazaya karışması halinde  hasarların maddi boyutları ne kadardır ? gibi teknik  bilgilere en iyi şekilde sahip olmanızı sağlar .

Neden Oto Eskişehir Ekspertiz Yapılmadan 2. El Araç Alınmamalı ?

2. el araç pazarlarında az kullanılmış ve masrafsız olarak satışa sunulan  otomobillerin daha sonradan tespiti sonucu tam tersi şeklinde rapor  notlarına sahip olması durumu ne yazık ki sektörde çok fazla karşılaşılan bir durumdur. 

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için satın alım sırasında araç sahiplerinden oto ekspertiz raporunun istenilmesi gerekir. Böylelikle araçların hasar durumlarını öğrenerek araçların geçmişteki kayıtlarına bakılması gerekmektedir.

Kurumsal oto ekspertiz firmasının raporuyla birlikte  alınacak araç veya araçlar hakkında, teknik konu da daha çok bilgiye sahip olarak ileride  otomobilde  oluşabilecek sorunlara çözümler üretilecektir. 

Kurumsal Oto Ekspertiz; alınacak araçta meydana gelebilecek eksikliklerden, masraflardan ve sonrasında da çıkabilecek hasarların meydana  çıkması/çıkarılması amacıyla alanında teknik uzmanlar ve profesyonel ekipman aracılığı ile  yapılan uygulamaları ifade eder.

Oto ekspertiz günümüz koşullarında gelişen araç teknolojisi ile ortaya çıkarak 2.el otomobil  alımlarında, satın alımı gerçekleştiren kişilerin mağdur olmaması için uygulanan bir hizmet olarak bilinmektedir

Eskişehir Ekspertiz

Oto Ekspertiz Test Makinaları

Kurumsal oto ekspertiz​​​​​​, test işlemleri sırasında birçok farklı kontrol makinasi kullanımı yapılmaktadır. Oto ekspertiz makinaları ile teste uygun olarak ve de diğer işlemlerin tamamlanması için; üzerine uygunluk kontrolü aşamaları ile  uygulanmaktadır.

Oto Ekspertiz Test İşlemleri için sizlere birkaç tane test cihazlarını belirttik fakat servislerde işlemler daha fazla kontrol cihazları ile yapılmaktadır. Genel açıdan Eskişehir ekspertiz makinalarına bakıldığında ise;

 • 1. Süspansiyon testi cihazı
 • 2. Yönetim paneli cihazı
 • 3. Kaporta /boya test ölçümü cihazı
 • 4. Yanal kayma testinin cihazı
 • 5. Araç bilgisayarı alt yapısı ve gerekli araç temel yazılımları cihazı
 • 6. Lift
 • 7. Arıza tespiti ve kaydı cihazı
 • 8. Akü testi ve kaydı cihazı
 • 9. Fren fonksiyon testi cihazı
 • 10. Lastik ölçeri
 • 11. Lastik basınç ve  hava saati
 • 12. Dinamometre
 • 13. Fren hidrolik kapasitesi testi cihazı
 • 14. Kompresör ve şartlandırıcı kontrolü 
 • 15. Boya kalınlıkları ölçüm cihazı

Tüm oto ekspertiz kontrol cihazları araç ekspertiz kontrolü sırasında bulundurulması gereken ana  cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar temel olarak yapılan  tüm testlerde gerekli ve kullanılması gereken önemli cihazlardır. Bazı oto ekspertiz firmalarında bu durum da farklı ek cihaz kullanımları da yapılmaktadır. Fakat bu isteklere  bağlı olarak veya  genel olarak paket satışları aracılığıyla araç sahiplerine sunulmaktadır. Bu test  cihazları araçlar için tüm kontrolleri hatasız olarak yapılmaktadır. Tamir gibi işleri de kolaylaştırmaktadır. 

Oto Ekspertiz İşlemleri Hangi Durumlar İçin Gereklidir ?

Araç alıcıları alacakları otomobilleri sanayiye göstermelerine rağmen bile bir çok ayrıntıyı gözden kaçırabilmektedir.

Sonradan ortaya çıkacak olan hasarlar alıcıları zarara uğratmasına sebep olmaktadır. Eskişehir ekspertiz raporu ile  bu zararlara karşı korunabilirsiniz.

Araçlar hakkında en doğru bilgiye sahip olmak için öncelikle; ekspertiz raporuna sahip olunmasına dikkat ederek ve de bu raporları inceleyerek daha karlı bir durum sağlanacaktır. 

Oto Ekspertiz Düzenlemelerinde Devlet Müdahaleleri 

 Kurumsal oto Ekspertiz işlemlerine çözüm bulmak için yeni kaynak arayışlarına göz atan yönetim, genelde çözümü ikinci el araç satışlarında aramaktadır. Geçtiğimiz dönemde hazırlanan oto ekspertiz yasa taslağına göre; ikinci el araçlarının satış işlemlerinde 1000/ 5 oranında vergi alınacaktır. Satış miktarları ise  araçların en az kasko değeri kadar olacak.

Yani artık düşük meblağı satış gösterilerek vergi ödeme işlemlerinden kaçılamayacak.

TBMM’de hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması durumunda oto ekspertiz alanında yeni bir dönem başladı. Hazırlanan bu yasa taslağında “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi içeriğinde  tescil edilen araçların ilk tescil işleminden sonra  birinci satış ve de devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden 1000/5” ifadeleri yer aldı. 

Eskişehir Ekspertiz

Oto Ekspertiz Sektörü 

Otomobil sektöründe 2.el otomotiv piyasanın artmasının yanında  beraber günümüzde birbirinden farklı oto ekspertiz hizmetleri vermekte olan firmalarında da oluştuğu görülmektedir. Günümüz koşulları  altında, faydalı bir şekilde hizmet verecek olan Eskişehir  ekspertiz firmalarının sunmuş oldukları hizmetler sayesinde  ikinci el araç almayı düşünen kişilerin bu konuda yararlanacağı en doğru süreçlerde en  iyi oto ekspertiz firmasını Eskişehir ekspertiz aracılığıyla rahatlıkla bulacaktır.

Bunun için Eskişehir’e hem bayilik modeliyle doğru ekspertiz hizmetlerini benimseyerek hizmet veren hem de doğru bir oto ekspertiz işlemleri süreci ile birlikte de müşterilerine güven veren markalara başvurarak destek alabilirsiniz.

Şayet  bulunduğunuz şehir Eskişehir  ise bu konuda sizlere Eskişehir oto ekspertiz olarak doğrudan bayilerden hizmet alacağınız bir biçimde araçlarınızı gösterebilirsiniz.

Ayrıca;  yetkili Eskişehir oto ekspertiz sayesinde  günümüz koşullarında  boya ölçüm cihazlarının yanında uzman/teknik kontrolleriyle de  beraber talep edilen gibi CM başına ölçüm hassasiyetli cihazlar eşliğinde  boya ve kaporta analizlerini yaptırmaya artık mümkündür. 

Tüm bu işlemlerin dışında da süspansiyon testleri ile birlikte  fren testleri veya yanal kayma testleri  gibi önemli testlerden geçme zorunluluğu bulunan  araçların ne kadar yıprandığı  veya  yıpranmadığı konusuyla  ilgili olarak da bilgi sahibi olunulması mümkündür. Bu sayede de  2.el araç almak isteyenlerin, araçlarla  ilgili olarak KM sorgusu ya da tramer sorularını  yaptırarak, hangi aracın  avantajlı olacağı gibi konularda da doğru teknik  bilgiye ulaşılması sağlanır. 

İllerden illere göre değişkenlik gösteren servislerde kapsamlı kontroller aşamasında  genel olarak dyno testi adı verilen motor ilk  aşama testi olarak karşımıza çıkar. Bu testin yapılmasında sonraki aşamaya birlikte herhangi bir şekilde motorlarda yıpranma söz konusu ise bunların ana kontrolü sağlanmaktadır. İki çeker tüm araçların beygir gücü hesaplanması yapıldıktan sonra; cer kuvveti gibi hesaplamaları da  yapıldıktan sonra 200.000 fazla araç  analizi edilerek havuz sistemlerinde kıyaslamalar yapılmaktadır. Böylelikle doğru beygir ve tork gücü hesaplanmasının yapılması sağlanmaktadır. 

 Bu şekilde yararlanılacak testler gibi talep olursa; Eskişehir ve çevresinde bulunulan  zamanlar içerisinde 2.el otomobil almak isteyenler, ekspertiz ile görüşerek talep edilen  her zaman kapsamlı raporlar alabilmektedir. 

Eskişehir Ekspertiz Tavsiye olarak experix firması ilk önce gelmektedir. Gerek profesyonel gerekse işletmesindeki ekipmanlar ile farklı bir konsepte imza atmış ilkler arasındadır.

Eskişehir Ekspertiz Tavsiye

Oto Ekspertiz Yasası Neleri İçeriyor ?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen bu  yeni yasa içerisinde; oto ekspertiz raporu zorunluluğu ile ilgili ayrıntılara bakıldığında bu doğan  zorunluluğun 8 yaş altındaki ya da 160.000 kilometreye ulaşmamış araçlar için olduğu görülmektedir. Dolayısıyla  da söz konusu olan bu  sınırların üzerlerinde yer alan araçlar için de  oto ekspertiz yaptırma zorunluluğu veya  oto ekspertiz raporu zorunluluğu söz konusu olmamaktadır. Fakat  yine de söz konusu olan bu araçların 2. el piyasasında araç  alımlarında  riske girmek istemeyen araç alıcıları için bu önemli bir işlemdir.

2. el motorlu kara taşıtlarının satışı ya da  genel ticareti ile ilgili olarak  düzenlenen ve de  Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yasaların ileriye dönük değerlendirilmesi yapıldığında ise bu türden araç  alım ve satımlarının  sektörde yer alan  ilgili meslek erbabları aracılığı ile yapılacağı gerçektir. 

2.el analiz şirketlerinden biri olan  Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın konuyla ilgili olarak ; Covid’in etkisiyle sıfır araç tedariğindeki sıkıntı sebebiyle 2. el araçlara taleplerin arttığını göz önünde bulundurulmasını hatırlatarak, devletin bu hareketiyle birlikte hareket ettiğini  ve vergilendirmek istediğini belirtti.

Yani yeni vergileme aşaması, atışlara ve de  fiyatlara büyük bir etkisi olmayacağını da  anlatan Yalçın, “100 bin TL’lik bir araçtan 500 TL yeni vergi alınacak. Ama 300 bin TL’den itibaren fiyatlara kısmi etkisi olacaktır. Pazarda 15 Kasım 2020’ye kadar inanılmaz bir hareket vardı. Şu anda pazar normale döndü, fiyatlar da rayına oturdu.” ifadelerini kullanmıştı. 

Sonuç olarak 2. el araç alım ve de satımlarına  yönelik hazırlanan yeni düzenlemeler geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandığı andan itibaren her ne kadar tartışma konusu olsa da  bu düzenlemeye göre 2. el araçların ticaretini yapan vatandaşların satışlara devam edebilmeleri amacıyla bulundukları ilin Ticaret İl Müdürlüklerinden “Yetki Belgesi” alması zorunluluğunun getirildiği duyuruldu. Fakat  satışı yapılacak olan  araçların belli bir süre için  kilometre garantisinin  verilmesi ve de ekspertiz raporları hakkında da düzenlemeler olduğu görülmektedir.

Yeni çıkarılan ekspertiz yönetmeliği sonucunda da, her yıl milyonlarca satışı yapılan 2.el araç sektöründe, dolandırıcılıkların da  önüne geçilerek, mevcut alım yapılacak olan araçların kayıtlı işletmeler üzerinden satılması hususunda da önlemleri alınmaktadır. 

Bu yeni yönetmeliğin 2. el araç sektörlerine  profesyonellik getireceğini de  ifade eden  Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği (ESGAD) Başkanı Haluk Olcay, kayıt dışı işlemlerin artık son bulacağını ifade etti.

Bu belgeye sahip olma talebinde bulunan  satıcıların belirli şartlara sahip olması gerektiğinin altını çizen Başkan  Olcay, “13 Şubat 2018 tarihinde ikinci el motorlu kara taşıt ticaretini düzenleyen bir yönetmelik yayınlandı. 15 Ağustos 2020 tarihinde de bu yönetmelik güncellendi. Bu yönetmelik öncelikle kayıt dışı işlemlerle mücadele için hazırlandı. İkinci el araç ticareti yapan arkadaşlarımızın hepsinin bir mesleki yeterlilik belgesi sahibi olması gerekiyor artık. Daha sonra da Ticaret İl Müdürlüklerinden yetki belgesi alarak ticarete devam edecekler.” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat  bu aşamada artık mekânsal olarak da  birtakım zorlukların bulunduğu tespit edilmektedir .

ARAÇ alım-satım ticaretinim hangi şartlar altında, kaç M2 alanda yapılabilecek olması bunlar da yeni tasarıda düzenlenmiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu yönetmelikle birlikte 8 yaşına kadar olan araçlar ile 3 ay, 5 bin kilometre olmak üzere araçlara garanti verme zorunluluğu geldi. Ülkemizde araç yatırım davranışları incelendiğinde ise genelde; halkın araç sahibi olma konusunda güçlü bir isteği olduğu görülmektedir. Ülke halkı, ev sahibi olmanın yanında elde ettiği birikimler ve  de yatırımları genelde araç alımlarına  yönlendirmektedir. Bu eğilim sebebiyle  tüketiciler genelde sıfır araç alımlarında, 2.el araç piyasasını da dikkate almaya yönetmektedir.

Bu konuda  ülkemizde  2.el araç alım-satım işlemleri  piyasasında da her dönemde canlılık ve de  hareketlilik göze çarpmaktadır.

2.El Araç Satışlarında Oto Ekspertiz Zorunluluğu

Ülkemizde  ikinci el araç piyasası, uzun yıllar boyunca tüketicilerin  hakları yönünden oldukça sorunlu bir tablo olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hasarlı ya da sorunlu araçların bilgileri tüketicilere söylenmeyerek saklanmaktadır. ve yüz binlerce mağduriyet vakası yaşandı.

Bu yönetmelik; eksiklikleri dağınık bir görünüm sergilemektedir olan 2. el araç piyalarının  düzenlenmesi için ve de araç satışlarına müdahale içi  oto ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi. 

2. el araç satışlarında  yaşanan sorunlar sebebiyle;Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan ve yapılmakta olan  şikayetler ile Yargıtay’a ulaştırılan  davalar sebebiyle devlet bu konuda önlem alma kararı verdi. 1 Nisan 2019 tarihine kadar, 2. el araç satışları raporsuz olarak noter huzurunda yapılmakta idi. Fakat bu düzenleme ile birlikte raporsuz satışların engelini sağlayacak sorgu sistemi  noterler tarafından kullanılmaya başlanacaktır. Yönetmelik düzenleme tarihinden  itibaren ise 2. el araç satışlarında oto ekspertiz raporu olmadan satış işlemleri kesinlikle yapılamayacak.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca sunulan 2. El Kara Taşıtları Ticareti Hakkında ele alınan  yönetmelik’e göre ; 2. el araç satışlarında satıcılar, araçlara dair garanti sunmak durumu zorunluluğu getirildi. Garanti kapsamı, satış tarihinden itibaren 3 ay süreyle sürmekte olup ve de yalnızca 5.000 kilometre için geçerli olacaktır. Oto Ekspertiz yeni yönetmelik kapsamında  garanti içerisinde diferansiyel, şanzıman, elektrik sistemi, tork konvertörü ve de motor dahil olmaktadır. Oto Ekspertiz raporu bedeline bakıldığında  aracı veya araçları satan kişi tarafından ödenmesi yükümlü bulunmaktadır.

Garanti içerisinde yer alan bu  parçalarda garanti süresi ya da  kilometre kapsamında meydana gelen arızalar bakıldığında ise;  azami olarak 30 iş günü içersinden giderilmesi gerekmektedir.

Bu durum Motosikletler için ise; süre azami olarak 20 iş günü olarak belirtilmektedir. Meydana gelen arızaların giderilmesine ilişkin tüm masraflar ise işletmeye ait olarak yönetmelikte belirtilmiştir. 

Kurumsal Oto Ekspertiz Neden Bu Kadar Önemli? 

Global çapta büyük bir problem haline gelen tüm  2. el araç alım ve satım işlemleri  ülkemizde çözüme ulaştırıldı.

TSE onaylı olan  oto ekspertiz işlemleri  artık hem erişilebilir hem de daha verimli veriler sunmaktadır. 

TSE onaylı olma zorunluluğu bulunan oto ekspertiz işlemleri ile birlikte  bütün  araçlar artık ekspertiz işlemleriyle satışa sunulmak zorundadır. 

Kurumsal Oto Ekspertiz işlemlerinde neler kontrol edilir:

 • Lastikler
 • Yürür Aksam
 • Şanzim
 • Kozmetik Hasarlar
 • İç Kayış
 • Araç Sıvıları
 • Araç Radyatörü
 • Akü
 • Kaporta
 • Aracın kullanım durumu

Gibi ana alanlara bakılmaktadır.

Özellikle de motorsiklet ekspertiz işlemleri dahil tüm motorlu araçlarda bu kontrollerin yapılması yalnızca finansal açıdan değil hayati anlamda da önem taşımakatdır. Ulaşım güvenliği şartlarını sağlamak için kullanılan araçlar aktif olarak her gün onlarca can taşımaktadır.

Bu araçların oto ekspertiz kontrollerinin yapılması ile araç muayene ve kullanım geçmişlerinin kontrol edilmesi, bilinmesi oldukça önemlidir. Oto ekspertiz işlemleri araçların emniyetlerini sağlamakta ilk ölçüt olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Günümüz koşullarında araç üretim teknikleri sayesinde artık araçların kullanım ömürleri uzamış durumdadır. 

Fakat, her araç kullanım ömrü boyunca en az bir kere el değiştirmektedir. 

2. El Araç Satışlarında Ekspertizlerin Hukuki Sorumluluğu:

Otomotiv gündeminden bilindiği üzere; oto ekspertiz raporu, satışlara  konu olacak olan  2. el araçlarının hasarlı değişen parçası-boyası, adaç  kilometresi, araç motoru ve diğer kısımların durumu hakkında tüm bilgileri içermektedir.

2. El araç Alıcı ve satıcıları birbirlerinin beyanına göre değil de , araçların  ekspertiz raporuna göre satış bedeli belirlemektedir. 2. El araç alımı veya satış işlemlerinde oto ekspertiz raporu sonucunda vazgeçilebilir. 

İşte bu noktada; genelde  satış işlemlerine  konu olan oto ekspertiz raporlarında  yer almayan bir kusur ortaya çıktığı zamanlarda oto ekspertizin sorumlu tutulması durumunda  oto eksperinin hukuki sorumluluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu hususlar birlikte de  ilgili temel düzenlemeler ile ilgili bilgiler aşağıda yer alan mevzuatlarda yer almaktadır. 

– Türk Borçlar Kanunu

– Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

– 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik

Satışa konu olan araçlarda bulunan kusurların var olmasına rağmen ekspertiz raporunda bulunmaması durumunda ekspertizlerin  hukuki sorumluluğu bulunmaktadır.

Diğer bir açık  ve  de net bir ifadeyle; Ekspertizlerin  hatalı, yanlış ya da  hileli rapor vermiş olması söz konusu olmalıdır

Bu durumda da söz konusu araçta çıkan kusur  satıcı ile hatalı ve eksik ekspertiz raporu veren Ekspertizlerin  müteselsilen sorumlu olduğu belirtilmekte fayda bulunmaktadır. 

2.El Araç Satışlarında Ekspertiz Raporu Alma Zorunluluğu 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; 30331 sayılı Yönetmelik kapsamında: madde 14 hükmüne göre; 8 yaşının üzerinde yahut 160.000 km’nin üzerindeki araçlar için ekspertiz raporu alınması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda da  kriterlere uymayan söz konusu  araçların 2. el satışlarında görevli ekspertizlerin raporlarının alınmasıyla ilgili olarak yapılan düzenlemede  yönetmelikle zorunlu hale getirilmiştir.

Fakat yaşı ya da  kilometresi ne olursa olsun, ortaya çıkan bazı kusurlar sebebiyle ekspertizlerin raporları eksperlerin hukuki sorumluluğundan kaynaklanmaktadır. 

Ekspertizlerin  Sorumluluklarının  Doğması için Hangi Kusurların Meydana Gelmiş Olması Gerekir? 

Öncelikle ‘’kusur’’ ile nitelendirilen konuların neler olduğunun açıklanmasında  fayda vardır.  Kusur; satılan araçların ne olursa olsun satıcıların bildirdikleri tüm özellikleri taşımaması ya da değerlerinin  sözleşmeleri gereğince beklenen yararları bulundurmayarak veya kaldıran eksikliklerinin bulunması durumudur.

2.el araç satışlarında  yapılan işlemlerin olağan akışı neticesinde araçta birtakım eksiklikler meydana gelmektedir.

2.el araçlarda davalara en çok konu olan kusurlar ise aşağıda yer aldığı  gibi sıralanmaktadır:

 • – Araç kilometresinin düşürülmüş olması
 • – Araçların değişen parçasının veya  hasar kaydının bulunması
 • – Araç içerisinde bulunan; radyo, kapı, far, USB girişi, camlar,egzoz pencereler gibi tüm teknik özelliklerin bozuk olması
 • – Araçların  şasesinde bozulma, eğiliminin bulunması
 • – Otomobillerin şanzımanında veya  motorunda ya da yakıt sistemlerinde  arızanın bulunması
 • – Araçların , satıcıların  vadettiği özelliklere göre düşük performansta çalışması ya da  hiç çalışmaması
 • – Baskı, balata gibi yağ sisteminin bozuk olması

Oto Eksperlerinin  sorumluluğunun  doğması için yukarıda belirtilen kusurların satış esnasında araçlarda  bulunmasına rağmen verilen ekspertiz raporunda belirtilmemiş ve maddelerde  olmaması  gerekmektedir.

Yani;  diğer bir ifadeyle raporun gerçek durumu yansıtmıyor olması gerekmektedir. Bu kusurların sonradan öğrenilmesi ve de tespit edilmesi durumu önem arz etmektedir.

Araç satışlarında sonra ortaya çıkan kusurların derhal satıcılar ve  ekspertize bildirilmesi gerekmektedir. 

Yukarıda da belirttildiği gibi; ekspertiz raporlarında yer almayan bir ksuurn sonradan ortaya çıkması durumlarında satıcıların ve ekspertizlerin bundan müteselsil sorumlu olması söz konusudur.

Ekspertizlerin  hukuki sorumlulukları  satıcılar ile birlikte olduğu için satıcılarakarşı ileri sürülebilecek hükümler kapsamında ilk kural olarak ekspertizlere karşı da sürülebileceği kabul edilmektedir.

Buna örnek olarak; ekspertizlerin hukuki sorumlulukları kapsamında onarım,iade bedellerinde indirim ya da tazminat gibi birçok sorumluluk yer alır.

Öte yandan da ;ekspertizler “kasıtlı” olarak raporu gerçeğe aykırı düzenlemesi durumunda hukuki sorumluluklarının yanında  ‘’özel belgede sahtecilik’’ ve de  ‘’dolandırıcılık’’ suçları bakımından da da ayrıca cezai sorumluluğa tabi tutulmaktadır. 

Kusurdan sorumluluğun süresine bakıldığında ekspertizlerin hukuki sorumlulukları 2 yıldır. Fakat yine de bu tür bir durumda kusurların fark edildiği anda hem satıcılara hem de ekspertizleri derhal başvurulması ve de bilgisinin verilmesi gerekmektedir. Şayet;  ekspertiz raporu alınmadan satış işlemlerinin yapılması durumunda gerçekleştirilmiş olması söz konusu ise, satıcının sorumluluğu devam demektedir. Yönetmelikte yer alan ekspertiz raporlarına göre  zorunluluğuna uyulmaması satıcıların sorumluluklarını kaldırmaz. Fakat tüketici, rapor almamış olduğundan yalnızca satıcılara  gitmelidir. 

Son günlerde ülkemizde  vatandaşların başına sıkça gelen ekspertiz sorunu olan bu durum basına da yansıyacak gündeme tekrar geldi . Başına yansıyan şu haberde; ‘’Sektör temsilcilerinden kurumsal bir firmada görevli oto ekspertizi A.Ç., sektörde yaşanan olaylardan bahsetti, “Herkes bahsediyor bu tür olaylardan. Kişi, ‘X’ bir ekspertize gidiyor, aracını gösteriyor.

Sonra başka ‘X’ bir ekspertize gidiyor aracını gösteriyor. ‘İlkinde yazılmayanlar, neden ikincisinde yazıldı. İlkinde hiçbir şey yok dendi, neden ikinci ekspertizde birçok sorun çıktı’ gibi olaylar yaşanıyor. Kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Acaba aracı satan galerici ekspertizle mi anlaştı, yoksa eksperi mi tanıyorlar gibi soru işaretleri oluyor kişinin kafasında.” diye konuştu. Yaşadıkları rapor farklılıklarından bahseden A.Ç., “Aracın hava yastığıyla ilgili orijinal yazıyor. Bize geldiğinde hava yastığının değiştiğini ya da tamir edildiğini görebiliyoruz. ‘Motorda bir şey yok’ deniyor, sorunları bulabiliyoruz.

Boyada ise lokal deniyor tam boyalı çıkıyor. ‘Değişen yok’ deniyor değişmiş parçaları görüyoruz. Müşteriler bunlarla karşılaşınca çok şaşırıyor. Müşteri 6- 8 ay kullanıyor, satmaya gelince bu sorunlar ortaya çıkınca şok geçiriyor” ifadelerini kullanmıştı. Başından geçen bu  ilginç olayı anlatan A.Ç., “İkinci el bir araç gelmişti. Araçta 2 parça boya olduğu söylenmişti. Bize geldiğinde aracın tavanını değiştirilmiş olduğunu tespit ettik. Araç sahibi fenalaştı, oldukça kötü oldu” diye konuştu.’’ (Sabah Gazetesinden alıntıdır.)

Görüldüğü üzere otomotiv sektöründe son dönemlerde bu tür problemler ne yazık ki sıkça yaşanılan bir durum haline gelen bir konudur. Tüketici bu şekilde bir durumla karşılaması durumunda  mağduriyetlerini giderwbilmek  için yasal haklarını mutlaka aramalı ve yönetmelikleri iyi bilmek zorundadır. İlk önce  satıcılara sonra da ekspertiz servislerine  ihtarnameyle bildirimde bulunarak meydana gelen zararların giderilmesini talep edilmesi gerekmektedir.

Gönderilecek olan ihtarname sonrasında ise meydana gelen zararı giderilmemiş ise Tüketici Mahkemesi’nde dava açılarak takibi yapılmalıdır. 

Oto Ekspertiz Düzenlemeleri Hakkında Ana Amaçlar 

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların ikinci el motorlu kara taşıtı alım satım faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletme, toplu işyeri ve pazarlarda aranan şartları, ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımında ödeme yöntemlerini, noterlerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin yükümlülüklerini ve Bakanlık, yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar.

(2) Aşağıda belirtilen ikinci el motorlu kara taşıtı satışları bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır:

a) 5/1/1961 tarihli ve 237 sayılı Taşıt Kanununa tabi idare, kurum ve kuruluşlar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca yapılan satışlar.

b) İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden kişilerin kendi aralarındaki satışlar.

c) Haciz, müsadere, zapt, buluntu, trafikten men gibi nedenlerle icra müdürlükleri, alacaklı amme idareleri, milli emlak müdürlükleri, tahsil daireleri ve diğer yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan satışlar.

ç) 27/10/1999 tarihli ve 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde yapılan satışlar.