trende

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir; Neredeyse otomobilsiz tek bir evin dâhil olmadığı günümüzde, otomobil almak en büyük ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Yüzlerce marka ve model arasından hem ihtiyaçlarınız hem de bütçeniz için en doğru seçeneği bulmak çok zordur.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. Bunlar arasında kar – zarar analizi yaparak tüm ihtiyaçlarınıza hitap edecek olan doğru arabayı bulmak; bütçenizi doğru şekilde kullanmak için önemlidir. Aksi takdirde yapılan tüm masrafların boşa çıkması mümkün hale gelir.

İkinci el araç alırken; güvenli bir alım-satım süreci gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Ancak her şeyden önemlisi; satın alım sürecinin otomobil maliyeti haricinde ek masrafları da beraberinde getirdiğinin unutulmamasıdır.

Bu sebeple yaptığınız tüm bu masrafların karşılığını satın alacağınız arabadan almak ve piyasa değerini doğru bir şekilde ölçmek için kimi zaman profesyonel bir destek alınması önerilmektedir.

Doğru Otomobil Seçimi İçin Experix Yanınızda.

İkinci el araçlar daha önce başkaları tarafından kullanılmış olması sebebiyle satın alınırken çok daha büyük bir dikkat ve özen gerektirir. Bu özen hiç şüphesiz ki öncelikle araç sahibinden başlar. Herhangi bir aracı satın almadan önce mutlaka satıcının güvenilir biri olduğundan emin olmak gerekir. Peki, bundan nasıl emin olunur?

Satın alacağınız aracın bugüne kadarki ruhsat sahipliği sayısını öğrenmek için; aracın plakasını 5664’e kısa mesaj olarak iletmeniz yeterlidir. Bu sayede sorgulama ekranından aracın kaç senedir satın aldığınız kişinin kullanımında olduğunu, kaç senedir kaskolu olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Satıcı ile ilgili bilgileri öğrendikten sonra; ikinci el araç alırken bakılması gereken hususlar, aracın dış cephesinde meydana gelmiş olası hasarlar ve mekanik aksamıdır. Bu noktada dış cephede yer alan problemler kimi zaman gözle görünür olsa da, bu durum her zaman bu kadar kolay anlaşılmayabilir. Bunun için aracın hem dış hem de iç mekanizması ile ilgili bir uzman görüşü almak gerekecektir.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Experix Kurumsal Oto Ekspertiz; yılların getirdiği tecrübesi, güçlü kadrosu ve son teknoloji ile geliştirilen üstün ekipmanları sayesinde sizin için en iyi ekspertiz hizmetini sunmayı amaçlar.

İkinci El

Özellikle ikinci el araç satın alımında mutlak suretle tarafsız ve bağımsız bir ekspertiz firmasından oto ekspertiz raporu almak çok önemlidir. Bu sayede aracın ne durumda olacağına dair tam ve net bir bilgilendirme tarafınıza sağlanmış olur. Böylelikle satın alma sürecinde ya da karar verme aşamasında iken aracın durumunu daha iyi tahlil edilir ve yapacağınız masrafın değip değmeyeceğine ilişkin net bir biçimde bilginiz olur.

Ekspertiz incelemesi sırasında uzmanlar; aracın lastiklerinden kilometresine, kaportasından süspansiyon ayarlarına kadar her bir detayı tek tek gözden geçirir. Bu inceleme sırasında araç, birbirinden farklı testlere tabi tutulur. Bu testler kimi zaman fren kontrolü gibi mekanik işlemler olurken, kimi zaman ise Computest gibi bilgisayar üzerinden yapılan testler olabilir.

Bu sebeple tercih ettiğiniz ekspertiz firmasının kadrosunun profesyonel bir ekipten oluşması kadar, sağlam bir teknolojik alt yapıya sahip olması da büyük bir önem taşır. Doğru firma ile anlaşmak, aracınızın en iyi şekilde incelenmesi bakımından önemlidi

Ekspertiz işlemi sırasında incelenen araç hakkında detaylı bir rapor oluşturulur. Bu rapor, araç ile ilgili incelenen her bir detay hakkında açıklayıcı bir bilgilendirme metni içerir. İlgili rapor tamamlandıktan sonra sizlere sunulur.

Sonuç olarak, ikinci el otomobil satın almadan önce yapılması gerekenler kısaca şöyle özetlenebilir:

  • İhtiyacınıza hitap eden doğru arabayı bulduğunuzdan emin olun.
  • Aracın hasar kaydına dikkat etmelisiniz, kaskosu gibi satıcıya ve araca ait somut bilgilerden emin olun.
  • Aracı bağımsız bir ekspertiz merkezine götürerek, güvenilir sonuçlar elde edin.
  • Yedek ekipmanların (anahtar, yangın tüpü vs.) olup olmadığına emin olun.
  • Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka aracı somut olarak görün ve inceleyin. Hatta mümkünse kısa bir test sürüşü yapın.
  • Fiyat ve performans bakımından bütçeniz için en uygun alternatifi araştırın ve diğer satıcılar ile kıyaslayarak piyasa araştırmasın yapın.

Tüm bu süreçte ekspertiz hizmeti ile daima yanınızda olan Experix Kurumsal Oto Ekspertiz’den randevunuzu oluşturmak için, web sayfamızda yer alan iletişim numaraları üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.