trende

Motor Mekanik Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Motor Mekanik Ekspertiz Nasıl Yapılır?

MOTOR MEKANİK EKSPERTİZ

Oto ekspertiz, aracın genel durumu hakkında bilgi edinmek ve sistemde arza olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılan kapsamlı araç muayenesidir.

Oto ekspertiz sürecinde araç boya kontrolü, motor mekanik ekspertiz, süspansiyon testleri ve yönetim paneli gibi aracı oluşturan her detay kontrol edilir. Aracın bu kontrollerini tarafsız yapan ustalara ‘Eksper’ denir.

Bu kontrol işlemleri arasında önem taşıyan motor mekanik ekspertiz incelemeleridir. Bu işlem için önce araç lifte kaldırılır ve alt takım kontrolleri yapılır. Ardından detaylı bir şekilde tüm mekanik motor parçaları ve motor performans durumu incelenir.

Kontrollerin içerisinde; motor kayışları, yağ filtresi, egzoz, akü gibi aracın mühim mekanik parçalarının arıza durumu hakkında bilgi alınır.

Aracın motor mekanik ekspertiz işlemi yapılırken bazı makineler ve testler aracılığıyla motor gücü ölçümü yapılır, parçaların ömrüne ve sağlamlık durumlarına bakılır. Motor güç ölçümü DYNO testi ile yapılır ve bu testin araca ya da motora bir zararı bulunmaz.

MOTOR MEKANİK EKSPERTİZ NEDİR?

İşlemlerin nasıl yapıldığına geçmeden önce “Motor mekanik ekspertiz nedir?” sorusunu yanıtlayalım.

Motor mekanik ekspertiz, özellikle ikinci el araç alım satımlarında öne çıkan kontrol işlemleridir. Bu kontrol işlemleri sırasında motorun mekanik parçalarından beygir gücüne kadar bütün incelemeleri yapılır.

Yapılan incelemeler sonucu; motor güç ölçümü, değişen parçaları, vibrasyon olup olmadığı, çalışmayan ya da hasarlı parça olup olmadığı, yakıt sistemleri gibi aracın sağlamlık durumunu gösteren birçok özelliği kontrol edilir.

Motor mekanik ekspertiz işlemleri sırasında sadece motor mekanik parçaları değil aynı zamanda motorun gücü, aracın beyninde bulunan hata kodları, motor soğutma suyu gibi motor oluşturan özellikler de farklı testler ve cihazlar aracılığıyla incelenir.

Diagonstic test (OBD) ile motor sistemlerinde bulunan çalışma hataları kontrol edilir, DYNO testi ile aracın beygir gücü ve güç kayıpları tespit edilir. Antifriz ölçer testi ile motor soğutma suyuna bakılır.

Motor Mekanik Ekspertiz Nasıl Yapılır
Motor Mekanik Ekspertiz Nasıl Yapılır?

MOTOR MEKANİK EKSPERTİZ NASIL YAPILIR?

Herşeyden önce; araç kontrolleri yapılacak öncelikle lift üzerine alınır, ardından araç çalıştırılarak birincisi motor sesi dinlenir.

Motor mekanik ekspertiz işlemine başlamadan önce göz ucuyla aracın çalışma durumuna bakılır: Rölanti devri ayarlarında bozulma olup olmadığına, vibrasyon durumuna, bakım uyarılarına, egzoz gazının rengine ve aracın alt kısmında darbe olup olmadığına bakılır. Ardından motor mekanik kontrolleri yapılmaya başlar. Bu yazımızda “Motor mekanik ekspertiz nasıl yapılır?” sorusun cevabını sizin için maddeler halinde derledik.

Motor Mekanik Ekspertiz

 • Aracın motor sesi, egzoz dumanı gibi genel durumlarına bakıldıktan sonra lift üzerinde fiziksel kontrolleri başlar.
 • Ruhsattaki şasi numarası ile üzerindeki numaranın aynı olup olmadığına bakılır.
 • Ön kaputu açılara motor yağı durumu incelenir.
 • Yüksek kilometredeki araçların triger kayışında değişim olup olmadığına, değiştiyse kaç kilometrede ve ne zaman değiştiğine bakılır.
 • Aracın antifrizi ölçülerek sayısal değerleri not alınır.
 • Motor kayışlarında çatlama olup olmadığına bakılır, eğer çatlak var ise aracın ağır bakımları yapılmadığı anlaşılır.
 • DYNO (Dinamometre) aracılığıyla aracın beygir gücü ve tork değeri test edilir. Araçtaki güç aktarımı ve güç kayıpları rapora eklenir.
 • Araç Turbo beslemeli bir araç ise turbonun kontrolü sağlanır; hidrolik direksiyon var ise, hidrolik boruları ve yağ kaçakları rapor edilir.
 • Yağ, hava ve polen filtrelerinin kontrolü yapılır.
 • Şaft, universal mafsallar, sabit hız (CV) masfallar incelenerek aracın diferansiyel kontrolü yapılır.
 • Fren hidrolik yağı, disfansiyel yağı ve motor yağında sızdırma olup olmadığına bakılır.
 • Multimetre cihazı ile akü ölçümü yapılır. Akünün ömrü ve arza durumu not alınır.
 • Diagnostik cihazi ile araçta bulunan arızalar tespit edilir.
 • Aracın yakıt sistemi, motor elektrik tesisatı, klima boruları, radyatörü, intercoolerı, soğutma fanları, motor takozu, kayışları ve kulakları tek tek kontrol edilir.

Motor Mekanik Eskpertiz

Motor mekanik ekspertiz içerinde yapılan işlemler motorun gücü, aletlerin arıza durumu ve parçaların sağlamlığı hakkında detaylı bilgi verirler. İşlemleri tamamlayan ekspertiz uzmanları aracın durumunu tarafsızca rapor eder.

İkinci el araç almadan önce motor mekanik ekspertiz incelemelerini yaptırmamak, size 5 bin ila 100 bin arasında değişen motor masrafı çıkartabilir. Can güvenliği için bu kontrollerin ve düzenli periyodik bakımların yapılması gerekir.

MOTOR GÜÇ ÖLÇÜMÜ

Motor güç ölçümü DYNO (Dinamometre) aracılığı ile yapılır. Test için öncelikle araç ölçüm yapılacak silindirlerin üzerine getirilir ve kontrolden çıkmaması için kemerlerle bağlanır. Çünkü araç burada 150 ile 250 km arasında bir hıza çıkartılacaktır.

Önlemler alındıktan sonra uzman kişi araca biner ve motoru çalıştırır. Kontak anahtarının çevrilmesinden başlayıp son hıza ulaşılana kadar olan bütün değerler bilgisayar programına kaydedilir. DYNO (dinamometre) cihazı aracılığıyla yapılan motor güç ölçümü sadece aracın beygir gücü değil; motor tork değeri, motor aksamının performansı ve ivmelenme durumu hakkında da bilgi verir.

ANLIK MOTOR GÜCÜ MOTOR DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERİR Mİ?

Bazı durumlarda DYNO testi doğru yapılsa bile ortaya çıkan veriler yanlış raporlanır. Çünkü test sonuçları motorun genel durumuymuş gibi yansıtır. DYNO testi hakkında bilinen en büyük yanlış motor ömrünü gösterdiği bilgisidir.

DYNO testi motorun ömrü hakkında bilgi vermez, sadece aracın anlık motor gücünü ölçer. “Anlık motor gücü motor durumu hakkında bilgi verir mi?” Sorusunun cevabı hayırdır, genel motor durumu hakkında bilgi için motor mekanik ekspertiz incelemeleri gerekir.

MOTOR GÜÇ ÖLÇÜMÜ ZARARLI MIDIR?

DYNO testinin araca herhangi bir zararı yoktur. Bu yüzden “Motor güç ölçümü zararlı mıdır?” sorusunun cevabı hayır olacaktır. DYNO testi sonucu oluşabilecek zararlar motor mekanik ekspertiz kontrollerininve aracın periyodik bakımının yapılmamasından kaynaklıdır.

Aracın derin kontrolleri yapılmasa bile test öncesinde yağ kaçağı, vibrasyon, duman atma gibi belirtileri kontrol edilir. Eğer araçta bir sorun varsa ekspertiz firmaları DYNO testini uygulamazlar. Sadece yol testine çıkarak aracı kontrol sağlayarak alıcı ve satıcıyı durum hakkında bilgilendirirler.